1. Alta eficiencia: the equipment can achieve a cycle time of 30 sobras, with high machining accuracy, good stability, and convenient changeover.
2. Simple and user-friendly: operators can work with the machine after a short period of training.
3. Protección de seguridad fotoeléctrica: Alarma y apagado automáticos en caso de avería.
4. Derechos de propiedad intelectual totalmente independientes; highly customized solutions available for special products.
- Detalles del producto
- Parámetro
| Artículo | Parámetro |
|---|---|
| Applicable Workpiece Type | Flexible flywheels and other disc-type parts |
| Workpiece Thickness | ≤4 mm |
| Workpiece Diameter | ≤Φ500 mm |
| Balancing Speed | 500–900 rpm |
| Residual Unbalance Eccentricity | Better than Grade G6.3 of GB/T 9239 estándar |
| Working Cycle Time | Approx. 40 seconds per piece |
| Fuente de alimentación | AC380V |
| Air Supply Pressure | 0.4–0.6 MPa |
| Dimensions (W×D×H) | 1100 × 1200 × 2200 milímetro |
Máquinas equilibradoras JZABM







