1. High efficiency: the equipment can achieve a cycle time of 30 seconds, with high machining accuracy, good stability, and convenient changeover.
2. Simple and user-friendly: operators can work with the machine after a short period of training.
3. Photoelectric safety protection: automatic alarm and shutdown in case of failure.
4. Fully independent intellectual property rights; highly customized solutions available for special products.
- Product Details
- Parameter
| Item | Parameter |
|---|---|
| Applicable Workpiece Type | Flexible flywheels and other disc-type parts |
| Workpiece Thickness | ≤4 mm |
| Workpiece Diameter | ≤Φ500 mm |
| Balancing Speed | 500–900 rpm |
| Residual Unbalance Eccentricity | Better than Grade G6.3 of GB/T 9239 standard |
| Working Cycle Time | Approx. 40 seconds per piece |
| Power Supply | AC380V |
| Air Supply Pressure | 0.4–0.6 MPa |
| Dimensions (W×D×H) | 1100 × 1200 × 2200 mm |
JZABM Balancing Machines







